• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1 karaciğer ve 1 böbrek nakli daha yapıldı
22 Kasım 2012 Perşembe 15:53

1 karaciğer ve 1 böbrek nakli daha yapıldı

Başarılı organ nakilleri ile isminden sıkça bahsettiren Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde 1 karaciğer ve 1 böbrek nakli daha yapıldı.
Başarılı organ nakilleri ile isminden sıkça bahsettiren Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 1 karaciğer ve 1 böbrek nakli daha yapıldı.
Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi’nde mantar zehirlenmesi sonrasında karaciğerini kaybeden bir hastaya karaciğer nakledilirken babasının verdiği böbrekle de bir başka hasta yeniden hayata tutundu.
Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Eyüp Kalaycı Konferans Salonu’nda Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Organ Nakil Merkezi bir basın toplantısı düzenledi.
Meram Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şakir Tavlı operasyonların başarı ile gerçekleştiğini ifade etti. Tavlı “Karaciğerin kadavradan nakledildi, böbrek naklini ise hastanın babasından gerçekleştirdik. Böbrek naklini iki gün önce yaptık, karaciğer naklini ise dört gün önce yaptık. Hastaların durumları şuanda gayet iyidir” dedi.
Karaciğer naklinde önemli bir öykünün olduğunu ifade eden Organ Nakli Merkez Müdürü Tavlı, “Son aylarda yağış döneminde özellikle ortaya çıkan mantarların neden olduğu zehirlenmeler sonrası gerçekleşen bir hastalık sonucunda karaciğerini kaybeden hastaya yapılan bir nakildi. Konya’nın Hüyük ilçesinde yaşayan 48 yaşındaki Süleyman Eser yıllarca bu mantarları toplayan yiyen birisindir. Aslında tecrübeli de bir kişi ama yediği mantardan zehirlenerek, karaciğer yetmezliği tablosu gelişmiş. Belirli bir süre reanimasyon servisimizde yattı fakat karaciğeri ile ilgili hiçbir düzenleme olmadı. Bunun üzerine karaciğer nakline aldık ve ulusal konseye karaciğer ihtiyacımızın olduğunu belirttik. Mersin’de trafik kazası geçirmesi sonucu beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişinin karaciğeri Pazartesi sabahı gönderildi ve biz o gün nakli gerçekleştirdik. Şu anda hastamızın durumu gayet iyi. Tabi bu mantar zehirlenmelerinden sadece karaciğer değil, pankreas gibi diğer organlarda olumsuz etkileniyor. Hastamızda da öyle oldu. Şu anda hastamızın diğer organlarının fonksiyonları da normale yaklaştı. Pankreas ve böbrekleriyle ilgili bazı rahatsızlıkları halen devam ediyor. Tabi takdir edersiniz ki bu tür hastalarda hayati tehlike her zaman vardır ama genel olarak durumunun düzeldiğini düşünüyoruz. Bu hastada ki tablodan yola çıkarak bu mevsimde ortaya çıkan mantar zehirlenmelerine de dikkat çekmek istiyoruz. Türkiye’de 115 çeşit mantar bulunduğundan söz ediliyor. Mantarların zehirli olup olmadığını çıplak gözle ayırt etmek mümkün değil. Bunun için dikkatli olunmasında yarar var.” dedi.
Böbrek nakli olan Dilek Yaman isimli hastanın durumu hakkında da açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şakir Tavlı, böbrek naklinin hastaya babadan alındığını ve hastanın durumunun çok iyi olduğunu belirtti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • Makine ihracatında rekor
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA